Az aromaterápia által használt illóolajokat különböző növények virágaiból, leveleiből, vesszőiből, gyökereiből, terméseiből nyerik más-más eljárással, melyeket azután terápiás célból közérzetünk javítása, illetve relaxálásra, lelki feszültségeink oldására használhatunk. Sok növény rendelkezik olyan intenzív illattal vagy aromával mely pozitív, felszabadító hatással van az emberekre, legyen az akár kerti virág, fűszernövény, vagy egy citrusféle jellegzetes illata. Míg azonban a természetben csak korlátozottan szívhatjuk magunkba ezeket a kellemes illatokat, az üvegcsékben eltárolt kivonatok az év bármely szakában rendelkezésünkre állnak, ha hatásuk által szeretnénk ellazulni vagy akár felfrissülni. A jól megválasztott olajokkal elősegíthetjük egészségünk megőrzését, pozitív életszemléletünket, s nem utolsó sorban nyugodt és harmonikus légkört teremthetünk magunk köré.
Az illóolajok történelme igen régre nyúlik vissza, hiszen már az ókori Egyiptomban is állítottak elő illóolajokat aromás növényi részekből, melyekben előszeretettel használták például a mirha, tömjén, cédrus és a fahéj aromáját, amikről úgy tartották megkönnyítik az imák útját a Napistenhez. Ugyanakkor sokkal hétköznapibb tevékenységekhez is használták őket, hisz a római termálfürdők kultúrájához szervesen hozzátartozott az illatosított fürdővíz használata. Évszázadokon át Arábia látta el a világot különböző illatanyagokkal és virágokkal, így tömjénnel, mirhával, rózsával, jázminnal, s állítólag a desztillálás módszerét is egy arab orvosnak, nevezett Avicennának köszönhetjük.
A mai modern aromaterápia hatására, mely úgy száz évre nyúlik vissza, újra felfedezték az illóolajok jótékony hatását, amelyeket aktív és passzív módszerekkel egyaránt használhatunk, s számtalan hatást érhetünk el vele a levegő fertőtlenítésétől kezdve a hajápolásig. A párologtatók segítségével a szobába permetezett illóolaj hatását igen hamar élvezhetjük, s ez a módszer lényegében teljesen veszélytelen, hisz a hatóanyagok nem érintkeznek ténylegesen a bőrünkkel, mint egy masszázs vagy egy fürdő során. Ugyanezt mondhatjuk el a különböző illatgyertyákról is, hisz ezek is anélkül hatnak az érzékeinkre és hangulatainkra, hogy közvetlen kapcsolatba kerülnének a testünkkel.
Ahhoz, hogy az aktív használat során is biztonsággal alkalmazhassuk az olajokat, használatuk előtt minden esetben végezzünk allergia tesztet a bőrön, legjobb a könyökhajlatban, illetve próbáljuk megfigyelni, hogy az adott illat szőlőmag- vagy ligetszépe olajjal elkeverve és a csuklónkra cseppentve hogyan befolyásolja hangulatinkat, lelkiállapotunkat, felszabadultabbak, frissebbek, vidámabbak vagyunk-e tőle, mint előtte. Ugyanakkor, jó, ha már a használat előtt tájékozódunk melyik illat, milyen hatást fejt ki általánosságban, hisz az illóolajok egy része kifejezetten nyugtató, mások élénkítő, megint mások hangulatjavító hatással bírnak, de vannak közöttük szerelemkeltő és vágyfokozó hatásúak is.
Az illóolajokat csak külsőleg alkalmazva tehát semmiféle negatív hatástól, allergiás reakciótól nem kell tartanunk, azonban tárolásuk, vásárlásuk során mindenképpen legyünk körültekintőek. Fontos, hogy csak sötét üvegben tárolt olajat vegyünk , mert ez garantálja, hogy az ultraibolya fény károsító hatása nem rövidíti le a termék szavatossági idejét. Lehetőleg száraz, sötét, hűvös helyen tartsuk az illóolajokat, s mindig figyeljünk a szavatossági időre. A lejárt olajak zavarossá, sűrűbbé válhatnak, s könnyen okozhatnak bőrirritációt.